קטגוריות
חוק ואתיקה לאופטומטריסטים

חוק ואתיקה, שבועת הרופא, לימודי אופטומטריה, שעור 3

שבועת הרופא
הרבה יותר עתיקה מארבעת העקרונות.
שבועת הרופא כיום שונה משבועת הרופא בימי היפוקרטס.
איך אדם למד רפואה בעבר, לפני שהיו בתי ספר לרפואה? אצל הוריו או שעבד בתור שוליה אצל רופא.
אם אדם רצה שהבן שלו יהיה רופא (נשים רופאות זו תופעה יחסית מודרנית, עד סוף המאה ה19 לא קיבלו נשים ללמוד רפואה, מחשש שהדבר יפגע בצניעותן), שלח אותו להיות שוליה שהיה מתלווה לרופא.

בימים ההם התעוררו בעיות רבות: היו מגיעים לבית של אדם עשיר (אדם עני לא יכול היה להרשות לעצמו להזמין רופא), בכל בית היו עבדים ושפחות יפות שהיוו פיתוי וגם חפצים יקרי ערך רבים.
בגלל הפיתויים הרבים, נוצרה שבועת הרופא.
הייתה תקופה באנגליה בבית המשפט, שהיו מבקשים מהעד להישבע על התנ"ך והעבריין היה מעדיף להודות מאשר להישבע ולתת עדות שקר. בזמנו שבועה הייתה מושג רציני ביותר, אנשים חששו להישבע שבועת שקר, שמא יענשו.

בשבועת הרופא היה צריך להישבע לתת כבוד למורים.

נשבעים גם לא לתת לשום אדם סם מוות- בימים ההם, וגם כיום, לפעמים אנשים מעוניינים שאדם מסוים ימות- אב המשפחה על מנת שירשו את כספו וכו', בימים ההם היו פונים לרופא כדי לקבל סמים שהורגים וכך להיפטר מאדם לא רצוי.

איסור הפלה- בעבר חשבו שכל ילד מגיע מחסדי שמיים ולא כתוצאה של קיום יחסי מין.
בימים ההם גם שכבר ידעו שהריון מגיע לאחר קיום יחסי מין, עדיין ידעו שלפעמים זה לא מגיע בכלל, או שקשה להיכנס להריון, לכן עדיין חשבו שהריון הוא ברכה מהשמיים, ואם אלוהים החליט שמישהי תהיה בהריון, לעשות הפלה זה מנוגד למצוותו של האל.
אנשים נוצרים מאמינים בביאת המשיח פעם שניה, אם מישהי בהריון ייתכן שבבטנה ימצא המשיח, לכן היה איסור מוחלט מבחינה דתית על הפלה.
עד עצם היום הזה הדת הקתולית מתנגדת להפלה.
בימים ההם הייתה לכך גם השלכה מהבחינה כלכלית ומבחינת קיום המשך הזן האנושי, ילדים ואמהות מתו בזמן הלידה, או שתינוקות לא שרדו את השנה הראשונה.
בימים ההם שכל כך הרבה מתו בתהליך הלידה או טרום הלידה, או כתוצאה ממחלות זיהומיות, לא יכלו להרשות הפלות מחשש שלא יהיה המשך קיום לזן האנושי.

איסור מגע מיני עם מתרפאים ובני ביתם- הסכנה כאן גדולה, רופא יכול היה לנצל בקלות את מטופליו. לפעמים הפיתוי על הרופא מאוד גדול, לכן זה מופיע בשבועה.

סודיות רפואית- מה שכמעט נעלם בעת המודרנית, אם ראש הממשלה הולך לרופא מיד יודעים על כך בעיתון. נשבעים על כך שלאדם יש זכות לשמור לעצמו את המידע הרפואי שלו.